Bojové umění, umění života (bušidó neznamená bušit do)

16. července 2007 v 8:36 | Okiru Hara
Když se řekne bojové umění, mnoho lidí si ihned představí akční scény nějakého filmu, rány, údery, kopy,...boj, sport... Ovšem japonská bojová umění svým duchem vycházejí z něčeho jiného nežli ze sportu a boje. Ty do života patří, ale neměly by jej ovládnout a převládat v našem myšlení. Sport cvičí tělo a rozvíjí a rozvíjí zdatnos, ale duch soutěživosti, agrese a síly, které dnes ovlásají podstatnou část civilizace neukazují jasnou představu o životě.
Principy bojových umění totiž japonští mistři těchto umění spojují hlavně s uměním života, s uměním žít (v jistých dobách také přežít). V duchu "bušidó" se každodenní život stává zápasem. Důležitost je ostražitost a plné vědomí v každém životní okamžiku - počínaje ránem, kdy vstáváme, při jídle, práci, cestách až do doby, kdy jdeme spát, ovládnutím každodenních situací se sami stáváme mistry sebe sama.
Jinak řečeno - emocionální výlevy, roztržitost, egoistický vztek, momentální naštvanost...to vše, co můžeme zažít několikrát za den nám (a nejen nám) škodí. Pokud se toho zbavíme , naučíme se ovládat, vyhnout se tomu, nebo takový útok odvrátit, pak také bojujeme, ale bez následků jakýchkoli škod.
To je vlastně ono japonské "bušidó". Buši = válečník, dó = cesta, způsob. Dó ale také znamená něco jako "ustat voji, zasunout meč do pochvy". Tedy není to cesta k nějaké výhře nad někým, ale proces proměny, poznání, pochopení,... Je to proces dlouhý, který nikdy nekončí, ale stále stojí za to v něm pokračovat. Už kvůli nárůstu vlastní ceny před sebou samými.
A jak tedy bojovat?
1. Třeba tak, že nebudeme odhalovat svá slabá místa a to ani v každodenním životě a nikomu. Ano, život, je boj. Je třeba zůstat soustředěnými, což se dá naučit jen stálým tréninkem sebekontroly. Nikdy neodkrývejte svá slabá místa, aby je mohl kdokoliv využít (a on je využije) a získat tím výhodu.To je vlastně ovládnutí našeho stereotypního chování. Mnohdy zbytečného povídání a vypovídání se komukoliv, které sice může chvilkově přinést úlevu, ale svěřené informacemohou být mnohdy použity někým k něčemu tak razantně, že to přinese velmi opačný přínos. Nebo se prostě může stát, že se budeme vypovídávat tak dlouho a dokolečka a budeme se tak stavět například do role věčných chudáků, smolařů, těch co všechno odnáší, trpí...a podobně, až si ovšem podvědomě takovéto role sami sobě přisoudíme a do budoucna se jich už jen tak nemusíme zbavit, nebo když, tak za velmi dlouhou dobu.
2. Ovládáním svého chování v jistých situacích, rozčilování se kvůli stále stejným (většinou) zbytečnostem nebo kvůli stále stejným lidem... Co když ti lidé z nás takto pouze čerpají energii? Oni jsou po takovéto napjaté situaci kolikrát v klidu až rozjaření a my se klepeme s tlukoucím srdcem v krku. Ano, takto se bere enrgie. Tady je potřeba změnit názor na věc a uvědomit si, že takovýmito emotivními situacemi se pouze oslabujemeaž k různým psychosomatickým nebo později i kzávažným psychickým a tělesným onemocněním.
3. Klidná mysl. Neměli bychom soustavně přemýšlet. Naše myšlenky stále kmitají sem a tam a poletují a střídají se od nevinných až po závažné a emocionálně podbarvené. Kvalita těchto myšlenek se ihned projevuje v našem těle. Všimněte si, že pokud jste klidní a v dobré náladě, tělo bývá uvolněné. Pokud Vás nějaké nepříjemné myšlenky pronásledují , pak si najednou můžete uvědomit, jak mátecelou dobu tu dobu stažené hrdlo, žaludek, křečovitě sevřené ruce, prsty... Tento princip provázanosti se dá aplikovat na jakoukoliv část těla. K uklidnění mysli lze použít různé meditační techniky, nebo prostě a jasně pevnou vůli v odhánění myšlenek.
V jistých bodech Vám mohou pomoci následující principy
1. Zklidnění - nutnost a potřeba vědomého zklidnění mysli a těla.
2. Klidné smíření s nevyhnutelným - v jakékoliv situaci od nedůležité aaž po zásadní.
3. Sebekontrola tváří v tvář jakékoliv situaci - ovládnutí zbytečných emocí.
4. Důvěrnější zkoumání života a smrti - nadhled nad pomíjivými a nedůležitými věcmi.
5. Nehromadění zbytečného majetku
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama