Srpen 2007


Psy a Goa Trance

29. srpna 2007 v 17:28 | www.besttrance.estranky.cz
Nejradikálnějším aspektem rave kultury je TRANCE MUSIC - kombinace hudby a tance. Nejkosmopolitnějším stylem psychedelické trancové hudby je Goa sound (nazývaný také deep trance).
Goa, to je STAV MYSLI. Je to hudba, která narůstá a narůstá téměř k explozi. Je to nejtvrdší forma dance music. Goa, to je budoucnost hudby. Je to post-acid pro housery, kteří chtějí něco tvrdšího; hudba, ve které můžete ztratit a znovu najít sama sebe; hudba, která je tripová a temná. Goa vás dokáže přenést na vyšší rovinu. Goa scéna je stále ještě extrémní underground. Naštěstí se z toho ještě a nikdo nepokusil udělat mainstream (kdyby se dostala na Top 40, ztratila by svou potenci). Goa trance vás ve správné atmosféře dokáže transportovat jinam. Tam, kde je jenom pohoda a blaho. Je to spiritualismus v hudbě. Goa, to je šamanská pouť. Goa deep trance je v kontextu taneční elektroniky ta nejpsychedeličtější hudba. Právě ona je dědicem pradávného předkřesťanského kmenového třeštění. Na začátku byl rytmus. Rytmus se po staletí vyvíjel a hudba se stávala čím dál složitější. Goa trance představuje vyvrcholení hudební evoluce - jedinečný zvuk příštího tisíciletí. Melodie, rytmus a cyberpsychedelie - to je svatá trojice Goa Trance.
Goa je ta nejpsychedeličtější a nejdelirantnější hudba, která tu je. Zatímco většina technohudby se jen snaží váš zadek otloukat o taneční parket, Goa se vás snaží pozvednout, vytáhnout vás z těla. Ven z hlavy, z duše, z dimenze, ve které zrovna jste. Goa je Inteligentní Techno pro inteligentní vetřelce. Je to hudba, která vás pozvedne do vyššího stavu. Takhle to žádná jiná hudba nedokáže. Goa je psychedelický trans. Je to vlastně ten nejsnadnější způsob, jak se dostat do transu bez drog. Goa na posluchače přenáší svoji energii, což je vidět na reakci těch, kteří ji poslouchají. Ať má člověk tenhle transfer energie v kinetickém nebo potenciálním stavu, Goa úspěšně dosáhla pozitivního efektu, kterého touží dosáhnout mnoho forem hudby. Jestli existuje nějaký způsob, jak se dostat do transu bez drog, může to být právě Goa. Cítit to zrychlení, když se čím dál rychleji rozjíždějí bubny, přidává se basový základ a zároveň s tím začínají vřískat psychedelické zvuky - to je jako když vám na parketu najednou narostou křídla. Goa trance, to je ten nejduchovnější a nevlivnější druh muziky. Goa trance je neuvěřitelně pohodová hudba, umožňující člověku pocítit energii, která ho povznáší. Goa trance, to je solidní kus muziky se složitostmi, kterých si člověk na první poslech nemusí všimnout. Je to mocná basa, mlaskavý acid puls a svěží a šťavnatý ambient - všechno ve velmi okázalé formě. Goa, to je návrat psychedelie do techna! Goa, to je setkání mysli, duše a těla, soudobá forma pradávného rituálu napojení na vesmírnou energii. O tom všem jsou Goa parties. Poprvé jsem hudbu ve stylu Goa trance slyšel na jaře roku 2000. Když se hudba rozjela, strhla mě doslova jako projíždějící vlak. Znám dost lidí, kteří se nechytají, protože se tomu nedokážou psychicky a fyzicky otevřít. Člověk musí být ochoten nechat se tím naprosto odfouknout.
Goa je velmi osobní technologie, jak zpracovat divoký řev, který se řítí skrze vaše tělo. Od špiček prstů skrz vaši kůži do vašich žil a do buněk vaší krve. Zvuk způsobí, že vaše srdce a duše řve jako hrom. Ocitáte se na své planetě, planetě jménem Duše, kterou vidíte, cítíte a objevujete všemi svými smysly, čímž se napojujete na transcendentní zdroj veškeré moudrosti, lidské schopnosti snít a zároveň zůstávat bdělý! Goa, to je jediný typ taneční hudby, která vás vyzvedá z těla, aniž by vám nejdřív něco vrazila do krku. Goa, to je čistá kosmická energie. Goa přenáší do nových výšin vlastní duše. Žádná jiná hudba se nedostává tak blízko intenzitě a spiritualitě psychedelic trance. Goa trance se vyznačuje následující charakteristikou, která ji odlišuje od jiných forem trancové hudby: vytrvalý čtyřčtvrťový rytmus, spousta velmi psychedelicky znějících ruchů a acidových zvuků (zvyšujících schopnosti reagovat). Goa je rychlý (až 160 bpm) trance se spoustou acidových zvuků. Basové kopáky tu nejsou tak dominantní jako v mnoha jiných formách taneční hudby; melodie přichází jako neustálý příval rozvíjejících se zvukových proudů (člověk pak má mysl nezakotvenou a volně plynoucí a tělo ve stavu oscilace). Goa trance je vířivý trance se spoustou dynamických vrstev probíhajících v pozadí. Je těžké Goa popsat, ale právě tyhle krouživé vrstvy jsou klíč. Goa trance je vybudována jako zeď zvuků, s různými prvky, které si neustále propracovávají svou cestu dovnitř a ven (u Goa má člověk vždycky pocit, že za každou písní existuje nějaký příběh).
Čtyřčtvrťový rytmus je ale často skryt tak hluboko, že je vůbec těžké říci, že tam je. Je skryt jako základy budovy. Goa to jsou minimální zlomy. Klíčem ke Goa je, že se soustřeďuje na budování zvukové zdi. Je to však melodická zeď, což jej odlišuje od jiných forem trance. Goa pracuje se spoustou vrstev zvuků a divných rámusů, které však vždycky budují melodii, což je myslím důležitý rozdíl. Goa to je pouť, cesta, utopie. Goa by vás mělo obejmout a zvednout ze země: mělo by váš mozek stimulovat k energetickému, kontrolovanému šílenství; mělo by se podobat pocitu, který máte, když se poprvé SKUTEČNĚ zamilujete. Skutečně duchovní Goa, v nejlepších svých podobách, dokáže kombinovat nebe a peklo. Vířící zvuky dokážou doslova pobláznit duši, aby putovala nahoru i dolů skrz nejrůznější roviny. Když je Goa temné, trip vás rozruší a vyděsí, ale stojí za to. A když je rychlý a dobře načechraný, je to náhlé pochopení Boha. Když na Goa tancujete a stroboskop vám pulsuje do tváře, naprosto zapomínáte na vnější svět. Necháte se unášet pryč zvědaví, kam až vás ta muzika odnese. Žádná jiná hudba na mě tenhle efekt nemá. Pokuste se s Goa meditovat. Jestliže to děláte dobře pak poznáte, že drogy nejsou nezbytné. Zkuste se zaměřit na sonické vlny. Pak svou mysl otevřete zvukové pouti. Moje tělo se vznáší, už jen co na to takhle myslím. Goa je jediný opravdový hudbou vyjádřený typ svobody. Žádné komerční zájmy, žádná kontrola a žádné spoutávání tvořivosti. Slyšel jsem už hodně techna, ale Goa - to je krása, je to zázrak, místo pro skutečnou lásku a štěstí. Myslím si, že Goa trance je nejduchovnější forma techno hudby, která v sobě spojuje tanec, rituál a vyšší vědomí.
Psychedelická hudba je zpátky. Je jiná, hlubší a chaotičtější.

Rytíř je sám

29. srpna 2007 v 11:13 | www.magic-dream.estranky.cz |  Rytířství
Za hledím černých skel
Agarwaen skrývá tvář
Za hledím černých skel
Král není rek, jen lhář
Má klíče od pekel.
Za štítem z papíru
Se krčí hrdina
Za štítem z papíru
Naděje zhasíná
V temnotě vesmíru.
A mečem z klacíku
Rytíř hrdě mává
A meči z klacíku
Evropa odolává
Do ticha výkřiků.
Za hledím černých skel
I já se ukrývám
Za hledím černých skel
Jsem rytíř, a jsem sám
U brány do pekel.

Armin van Buuren

29. srpna 2007 v 10:19 | www.besttrance.estranky.cz
"Euforie, melodie, energie, emoce, droga." Toto jsou výrazy, kterými Armin označuje hudbu, kterou hraje. Hudbu, kterou sám nazývá "Armin sound". Styl, diky kterému si v posledních několika letech podmanil tranceové publikum po celém světě.
Takže, co je to vlastně za zvláštnost, kterou se takzvaný "Armin style" odlišuje od stylů jeho hudebních kolegů? Armin vysvětluje, proč je nerad zařazován do škatulky trance a proč odmítá jakekoliv nálepky, řadící ho do nějakého z hudebních stylů: "Když poslouchám nějakou desku, nezajímají mě styly. V roce 1998 byl "trance" opravdu populární slovo do té doby, než si ho oblíbil tisk. Výsledkem bylo, že hlavní nahrávací společnosti začaly vydávat pochybné levné kompilace a trance se z ničeho nic stal komerční značkou". V současné době označuje Armin svoji hudbu jako "progressive" a někdy dokonce "house".
Ale ať už se rozhodne říkat tomu jak chce, jeden fakt stále zůstává. Armin, stejně tak jako Ferry Corsten a Tiesto, je další hvězdou trance scény. Se svojí vlastní nahrávací společností, řadou hitů, vlastních produkcí a mladistvým vzhledem, který mu byl dán, je ve svých 25 letech snem všech producentů.
Stejně jako u fiktivního hrdiny Han Sola z jeho nejoblíbenějšího filmu Hvězdné války, při prvním setkání s Arminem ve vzduchu cítíte sebevědomí a namyšlenost, což Vás může trochu vyvést z míry. Navzdory faktu, že Djové jsou svými fanoušky vynášeni do nebes, taneční odvětví hudebního průmyslu se pyšní tím, že na rozdíl od hvězd popového a rockového nebe, jsou ještě poměrně pokorní a skromní. (I když se jim v poslední době již začínají přibližovat). Armin, před tím, než se uskutečnil live rádiový přenos jeho úspěšného vystoupení v anglickém Newcastlu říká: " Dělám si prostě svoje vlastní věci a je mi celkem jedno, jestli se to někomu nelíbí."
Nicméně je to postoj, který si může dovolit. Ani ne po 20ti minutách jeho setu v Sound Collection (tokyjská přední Epic trance party, pořádaná jednou měsíčně) se Armin otočí zády k publiku, zvedne ruce do vzduchu a užívá si atmosféru, kterou vře jeho japonské publikum při rytmu jeho nejnovějšího hitu.
Podobný příběh se odehrál, když hrál na Gatecrasher Summer Sound System party, pořádané minulý rok v Perthu, kde ho doprovázela jeho přítelkyně Erika. "Bylo to místo na konci světa a cesta byla nekonečná. Pak jsme najednou uviděli ty obrovské stany, každý nadupaný 8000 lidmi. Když jsem přišel na řadu, MC mě představil, uvedl mé jméno a zvedl se obrovský les rukou. Běhal mi z toho mráz pozádech, dodává s úsměvem, byl to opravdu divný pocit."
Co se týče Djingu, Armin říká, že kromě obvyklých rad typu: "První deska je vždy nejdůležitější", existuje pár dalších pravidel, které mnoho Djů nezná. Kluci zůstávají kvůli holkám, takže byste měli hrát hudbu, která se dívkám bude líbit. Za druhé: Nikdy se nedívej do publika. Vždy sleduj lidi, stojící u baru. Jestliže si pokyvují hlavou, je to dobré znamení. Pravidlo třetí: Když si lidi objednávají pití tímto způsobem - nakloní se k barmanovi a jejich hlavy jsou asi v milimetrové vzdálenosti - znamená to, že hudba je moc nahlas.
Jako Dje jeho výběr směruje k méně tranceovým skladbám, než jaké se obvykle nachází v kufřících vašich typických trance Djů. Na jeho sérii kompilací AVB 001-003 se skladby od Tilt, Evolution, Sister Bliss nebo Blackstone výborně vyjímají vedle více předvídatelných trancových skladeb od Systém F, Signum, Rank 1 a Dawnseekers. A můžeme čekat ještě víc, neboť nejnovější z této série AVB 004 vyšla na konci května 2002.
Tak jako u většiny lidí, i Arminova vášeň, v tomto případě pro hudbu, se formovala už v letech jeho dospívání. Armin říká: "Měl jsem sluchátka doslova přilepená k uším od mých 12 asi do 18 let." Jeho první úspěch přišel už v jeho 20 letech, kdy produkoval obrovský hit "Blue fear", vydaný u Cyber records.
Od této doby Armin potvrdil svůj talent takovými skladbami jako Comunication, The sound of goodbye a Clear blue moon. Skladby vydává u nahrávacích labelů jako Tsunami, Cyber, Blackhole a na svém vlastním labelu Armind (který založil už ve svých 22 letech). Remixoval nesčetně skladeb od různých umělců, počínaje Dido, přes Madison Avenu a Yahel, spolupracuje s kamarádem Ferry Corstenem (Exhale) a Tiestem (Wonder where you are?) a nahrává pod různými jmény jako např. Rising star nebo Perpetuous dreamer.
Armin momentálně pracuje na novém albu a v mezidobí dokončuje poslední práce pro dokončení svého právnického vzdělání. Vzhledem k tomu, že už je hotových 5 skladeb včetně jedné s Airwave, prodej alba se očekává někdy v říjnu. "Začnu také pracovat na jedné skladbě spolu s Ferry Corstenem a Airwave."
Koho vlastně Armin, úspěšný producent a DJ, kterému podpora jeho fanoušků vynesla hvězdnou pověst, obdivuje? "Neobdivuju žádné další Dje. Jsme producentsko/Djská generace, takže obdivuju jen hodně producentů. Můj největší hrdina je BT." O umělcích jako jsou Chicane, Ferry Corsten, Tiesto, Rank1, Oliver Lieb a Matt Darey říká: "Kdykoliv tito lidé něco udělají, povede se jim vytvořit něco nového. Také jsou to vždy věci stejně kvalitní, jako ty předchozí."
Nečekejte, že potkáte Armina někde projíždějícího se v autě po holandských ulicích, se staženými okýnky, ze kterých se line hudba a bušení basů. V soukromí preferuje mnohem jemnější hudbu. "Je přirozené, že taneční hudbu neposlouchám 24 hodin denně. Když jsem doma, pouštím si třeba Royksopp, Enyu, Sade, dokonce i Dire straits."
A jak se Armin staví k drogové otázce? Vzledem k tomu, že pochází z Holandska, kde je zákon v tomto ohledu poměrně uvolněný, Armin si stěžuje: "Je to škoda, že je hudba tak spojovaná s drogami. Hodně lidí zapomíná, že kluby jsou naplněny mladými dětmi, které prostě jen chtějí potkat nové lidi a známé, chtějí se bavit a možná se třeba opít. Opravdu si nemyslím, že by všichni byli na drogách. Většinou lidi přicházejí do klubu za zábavou a pocitem dobře prožité noci. Tím jsem si jistý."
Na konci tohoto roku se na Armina mohou těšit fanoušci v Austrálii. V létě chystá 14 vystoupení ve svém residentním klubu Godskitchen na Ibize a následně ho čeká turné po Japonsku, Austrálii a Kanadě.

DJ Tiësto

28. srpna 2007 v 19:03 | www.besttrance.estranky.cz
Tiësto, vlastním jménem Tijs Verwest, se narodil 17.1.1969 v Holandském městečku Bedra. Je pokládán za jednu z největších ikon ve světě Trance music. Ve svých čtrnácti letech se nejprve seznamuje s gramofony a pomalu se začíná rýsovat jeho hudební nadání. O Tiëstovi se lidé začali dovídat zhruba někdy ve druhé polovině 80. let, trvalo mu několik let než se dostal na číslo 1 v žebříčku časopisu jako je Dj Magazine Top 100 Dj´s. Více oblíben byl však spíše v Norsku než u něj doma v Holandsku. Jeho čas ale teprve postupně přicházel. Tiësto se nespokojil jen s hraním, měl mnohem větší ambice a začal tak vytvářet svoji vlastní hudbu, a zároveň i svůj vlastní hudební styl. Nechal si postavit své studio, kde začal realizovat vlastní hudební nápady a tam také vznikaly jeho první nahrávky. Tracky "Made by Tiësto" se začaly objevovat na různých kompilacích, ovšem s tím se Tiësto nespokojil. Made by Tiësto se stalo bez jakékoliv zvláštní reklamy nejprodávanější kompilací v Holandsku a v dalších zemích, např. v Izraeli a ve Skandinávii. Zatím poslední kompilace s tímto názvem, má pořadové číslo "7". Tiëstova popularita vzrostla tak, že na přelomu roku 2004 hrál podle jeho slov "životní set" na ceremoniálu olympijských her v Athénách. Koncertoval v Disneylandu, má svoji sochu v Madame Tussauds v Amsterdamu. Dokázal dvakrát po sobě vyprodat halu pro 40.000 diváků v rámci jeho show Tiesto In Concert, ze kterého bylo vydáno také DVD a třikrát po sobě byl zvolen nejlepším DJ na naší planetě. Trance v jeho podání je nesmírně emotivní. Nad svižnými rytmy se klenou melodie, při kterých se vám tají dech. Častými nájezdy umí vygradovat atmosféru tak, jako snad žádný jiný dj. To všechno ještě umocňuje Tiëstova osobnost, síla a pozitivní energie, která vyzařuje nejen z muziky kterou hraje, ale i z něho samotného. Tiësto je také velmi uznávaným remixerem. Jeho remix Delerium''s Silence znamenal zcela jasný průlom na britských ostrovech, kde se deska držela několik týdnů v britské TOP 10. Byl to také první taneční track, který hrála v denních časech rádia v Severní Americe! Tiësto hrál už snad ve všech významných klubech po celém světě. Na jeho "djské mapě" je už jen málo bílých míst kde dosud nebyl. Hrál snad se všemi významnými světovými hvězdami. Jen namátkou: Armin Van Buuren, Ferry Corsten, Paul Van Dyk, Paul Oakenfold, Sasha, a Carl Cox. Dosavadním vyvrcholením kariéry je bezesporu skutečnost, že byl zvolen nejlepším dj na světě v anketě prestižního časopisu DJ Magazine Top 100 DJ´s. Ve Spojených státech byl vyhlášen za nejlepšího zahraničního dj. Jeho nejnovější a zatím poslední album je Elements Of Live 2007.


Definice Trance

20. srpna 2007 v 21:01
Slovo trance lze z angličtiny překládat jako strnutí (med.), polospánek, bezvědomí, extáze (vytržení), hypnotismus.
Trance (česky trans) je žánr elektronické taneční hudby, který se začal vyvíjet počátkem 90. let 20. století. Domovem mu je hlavně Nizozemsko a Německo, odkud se v průběhu let šířil dál do Evropy a světa.
Trance bývá popisován jako melodický styl s více či méně volnou formou vycházející z kombinace techna a housu. Nehledě na jeho přesný původ je trance považován za významný pokrok v oblasti postmoderní taneční hudby. Opakující se základní motiv se během skladby zároveň rozvíjí ve mnohovrstevnatou melodii. Vzniklá hudba pak silně závisí na kompozici, která musí udržet vše přirozené a zároveň bezmyšlenkovitě se neopakující. Bicí mohou být rázné, ale není jim kladena taková důležitost, jako např. u drum'n'bassu nebo techna.
S šířením tohoto druhu hudby došlo i k jeho diferenciaci a ke vzniku subžánrů např. Progressive Trance, který se melodičností a snivostí blíží k Dream Trance (Ferry Corsten); Goa Trance; Tech Trance (PUSH); Uplifting (LayDee Jane); Acid (Kai Tracid) a mnoho dalších směrů...
Mezi nejlepší a nejznámější trancové skladatele patří například DJ Tiësto; Svenson and Gielen; Armin van Buuren; Rank 1; PUSH; Ferry Corsten; Paul van Dyk; ATB...Nejvíce se tomuto stylu daří v Holandsku a Německu. V českých zemích zatím tak rozšířen není, ale čím dál víc se začíná prosazovat. Zástupcem Trancu v česku je například Verona.

Andělé

17. srpna 2007 v 17:32
Nebudu tu popisovat anděly jak jsou mnozí zvyklí podle křesťanství, ale napíšu svůj názor na tuhle problematiku. Takže dle mého názoru je více typů andělů. Já je rozděluji na dvě velké skupiny a to na Anděly a Pozemské anděly.
Andělé žijí v jiné sféře než je ta naše lidská a pro nás smrtelné jsou neviditelní. Myslím, že jsou služebníky ještě něčeho vyššího, ale nebudu tu tvrdit, že jsou to "služebníci boží" jak to někteří křeťanští fanatici stále omílají. Ona vyšší bytost totiž existuje, sice jsem se s ní nesetkal ještě osobně, ale v mém životě již bylo "pár náhod", které jistojistě náhodami nebyly.
Každý z nás máme anděla strážného. Andělé nemají jméno, jen pár se jich představilo v křesťanské nauce (Gabriel, Michael...)a to jestli je to vůbec pravda a ne pohádka, ale křesťanství nebudeme rozebírat... Nejlepším způsobem jak zjistit, jak vůbec máte svého anděla oslovovat je vzít třeba písmenka ze stolní hry Scrable, vyndat samohlásky a písmena s háčky a čárkami a nechat jen souhlásky. Poté zamíchat písmena a vytáhnout jich 5 - 7 můžete více či méně pokud chcete a pak přidáváním samohlásek mezi písmena a růzým skládáním kombinací, tak zjistíte jméno svého anděla, a to poznáte tak, že se vám to jméno vyloženě bude líbit. Tak například já si vytáhl písmena N;S;S;K;L a přídáním samohlásek jsem došel ke jménu Ansasikiel. Tohle jméno se mi líbilo nejvíce a tak jsem pojmenoval svého anděla. Avšak důležité je na ně věřit, ten kdo je zarytým ateistou nikdy tomuhle nemůže věřit. V těžkých chvílích požádejte svého anděla o pomoc a věřte, že vás povede.
A jak se se svým andělem můžete spojit? Jednoduše. Stačí 24 hodin před tím zbavit své tělo všech škodlivých látek - nepít alkohol, nekouřit apod. Dejte si očistnou lázeň a sklidněte svou mysl. Napusťte si vanu vody, zapalte třeba svíčky. Můžete i aromatické tyčinky apod... Lehněte si do vody, zavřete oči jestli vám to pomůže a myslete jen na svého anděla. Je úplně jedno jak si jej představíte, zda s křídly bílymi, černými, či bez křídel....jako chlapce,dívku....Váš anděl se vám v mysli vždy zjeví tak jak si jej představujete. Někdy to nejde hned! Chce to cvik, ale jednou se vám to povede, třeba hned napoprvé, podruhé, popáté. Poznáte to tak, že v hlavě uslyšíte hlasy, které vám napoví třeba jak vyřešit problém o který jste chtěli svého anděla požádat, nebo že vás napadne najednou rychlá cesta jak to vyřešit. Může taky dojít k tomu, že uslyšíte hlasy a ty vám třeba sdělí, jak máte žít nebo tak něco... něco podobného se mi stalo, ale nevím jak vám to mám vysvětlit...a může se vám stát, že ty hlasy uslyšíte častěji a i spontálně bez předchozí očisty a nebo vás najednou zaplaví nádherný pocit a vy víte, že něco vyššího je v tu chvíli s vámi...
Poslední co vám chci říci je - Věřte v anděly, mi je nevidíme, ale jsou tu. Můžou je zaregistrovat třeba malé děti, když si třeba povídají s někým a jsou sami v pokoji... A můžou je taky zaregistrovat zvířata, která mají větší vlnovou citlivost - například kočky nebo psi apod...
Někdy příště probereme druhou skupinu Pozemských andělů.