Definice Trance

20. srpna 2007 v 21:01
Slovo trance lze z angličtiny překládat jako strnutí (med.), polospánek, bezvědomí, extáze (vytržení), hypnotismus.
Trance (česky trans) je žánr elektronické taneční hudby, který se začal vyvíjet počátkem 90. let 20. století. Domovem mu je hlavně Nizozemsko a Německo, odkud se v průběhu let šířil dál do Evropy a světa.
Trance bývá popisován jako melodický styl s více či méně volnou formou vycházející z kombinace techna a housu. Nehledě na jeho přesný původ je trance považován za významný pokrok v oblasti postmoderní taneční hudby. Opakující se základní motiv se během skladby zároveň rozvíjí ve mnohovrstevnatou melodii. Vzniklá hudba pak silně závisí na kompozici, která musí udržet vše přirozené a zároveň bezmyšlenkovitě se neopakující. Bicí mohou být rázné, ale není jim kladena taková důležitost, jako např. u drum'n'bassu nebo techna.
S šířením tohoto druhu hudby došlo i k jeho diferenciaci a ke vzniku subžánrů např. Progressive Trance, který se melodičností a snivostí blíží k Dream Trance (Ferry Corsten); Goa Trance; Tech Trance (PUSH); Uplifting (LayDee Jane); Acid (Kai Tracid) a mnoho dalších směrů...
Mezi nejlepší a nejznámější trancové skladatele patří například DJ Tiësto; Svenson and Gielen; Armin van Buuren; Rank 1; PUSH; Ferry Corsten; Paul van Dyk; ATB...Nejvíce se tomuto stylu daří v Holandsku a Německu. V českých zemích zatím tak rozšířen není, ale čím dál víc se začíná prosazovat. Zástupcem Trancu v česku je například Verona.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama