Peugeot 106

27. září 2007 v 14:58 | Já
Dvanáctiletý výrobní cyklus, to není zrovna málo na malý městský automobil. Peugeot stošestku udržel ve výroběprávě tak dlouho a za tu dobu vypustil téměř 2,8 milionu těchto vozů do provozu. Co od nich čekat?
Malý Peugeot na tom není špatně. Přestože nevypadá nijak moderně, na to, že vznikl na přelomu 80. a 90. let, nabízí překvapivě hodně prostoru i komfortu. Samozřejmě bezpečnostní výbava pokulhává za dnešními standardy, ale to je u této kategorie automobilů obecným problémem.

Oblíbené diesely

Škála pohonných jednotek je dostatečně bohatá, ale nejžádanějšími zůstávají oba vznětové agregáty. Hospodárné jsou oba, i bez přímého vstřikování. Trochu sice zlobí nerovnoměrný běh za studena, ale po několika minutách je všechno v pořádku. Starší čtyřválec 1.4 D o výkonu 37 kW (50 k) se montoval do roku 1994, později byl k mání pouze větší agregát 1.5 D poskytující největší výkon 40 kW (54 k). Musíte ovšem pár kilometrů ujet, aby nízká spotřeba dieselů vyrovnala poměrně vysoké náklady na pořízení a pojištění vozidla. Jinak je jeden z nejmenších benzinových motorů lepší volbou. Peugeot 106 jede svižně již se základním motorem o objemu 1,0 l s výkonem 33 kW (45 k), později 37 kW (50 k), pokud ovšem nemusí stále jezdit v plně naloženém stavu. Pro takový případ bychom doporučili již 1,1l motor s výkonem 44 kW (60 k). Agregát 1.4 o výkonu 55 kW (75 k) se kombinoval jen s nejvyšší úrovní výbavy a vůz je pak poměrně drahý. Sportovní třídveřová varianta S16 s motorem 1.6 16V o výkonu 87 kW (118 k) se racionálně uvažujícímu člověku nedá doporučit a navíc se prakticky nedá sehnat.

Dobrý, ale dražší

Ze strany využití vnitřního prostoru nic nebrání tomu, abyste "stošestku" naložili. Čtyři dospělí se pohodlně usadí, jen objem zavazadlového prostoru 0,210 m3 představuje jisté omezení. Jinak nestojí nic v cestě ani delší jízdě s tímto malým Peugeotem. Hlučnost se pohybuje v přijatelných mezích a dostatečně komfortní pérování je mistrovským dílem vyváženosti. Příjemné stránky však nejdou na úkor bezpečné jízdy. Výjimkou jsou "rychlé" verze XS a XSi, u nichž v plynule najížděných zatáčkách vybočuje záď. Na trhu však žádnou velkou roli nehrají - už proto, že jejich ceny vskutku nejsou lidové. Kromě jízdních vlastností mluví pro tyto verze skvělá sportovní sedadla, která u modifikací se slabšími motory bohužel chybějí. Jako poslední problém tu je cena: "stošestka" je sice k dostání od 80 tisíc korun, ale v této cenové hladině jde o exempláře, které jsou potenciálním zdrojem problémů. Solidní a docela spolehlivé modely z roku výroby 1994 přijdou na 120 000 Kč. To je také cena, za jakou byste do tohoto sympatického malého vozu měli nastoupit. Není to žádná láce, ale levněji se tento malý Francouz bohužel pořídit nedá.
Pro a proti
Když se v Peugeotu 106 vyskytne závada motoru nebo se propálí těsnění hlavy válců, je to téměř vždy způsobeno přehřátím. Na vině jsou vadné tepelné spínače. Dieselové motory na sebe občas upozorňují vysokou spotřebou oleje. V palivové části bývají problémy s větráním palivové nádrže a elektrickými palivovými čerpadly. Ojediněle vypovídají řídicí jednotky zapalování a vstřikování benzinu. U některých "stošestek" nefunguje kvůli pronikání vody výškové seřizování světlometů; vodu nedokáže zadržet ani těsnění dveří, a tak je možné zaznamenat uvnitř vlhkost. Nadprůměrně často se bohužel vyskytují problémy s elektroinstalací: ty se projevují nemožností deaktivovat imobilizér, zhasínáním světlometů, nefungující houkačkou či stírači. Brzdová soustava má tendenci k velmi rychlému opotřebení a výfuk zase až příliš často reziví. Proto není Peugeot 106 na špici statistik poruchovosti; přesto se při dobrém zacházení dá nejzávažnějším závadám tohoto vozu účinně předejít.

Historie modelu

Nejmenší modelová řada automobilky Peugeot se narodila v době, kdy bezpečnost malých vozů nikoho příliš nezajímala. Proto ve srovnání s později uvedenými minivozy trpí "stošestka" nedostatečnou bezpečnostní výbavou. Přesto se těšila poměrně velké oblibě nejen v zemi svého původu, a to především díky své prostornosti. V západní Evropě tento Peugeot velmi dobře plnil roli druhého vozu do rodiny, oblíben byl zejména u žen. Sportovní varianty byly předurčeny k využití v závodech, kde se dobře uplatnily zvláště v automobilových soutěžích a rallyekrosu.
1991
představení třídveřové a pětidveřové verze s motory 1,1 l (44 kW/60 k), 1,4 l (55 kW/75 k) a pro třídveřovou verzi XSI 1,4 l (69 kW/94 k)
1992
zážehový motor o objemu 1,0 l (33 kW/45 k)
1993
vznětový motor o objemu 1,4 l (37 kW/50 k)
1994
vznětový motor o objemu 1,5 l (40 kW/54 k) a sportovní třídveřová varianta XSI s motorem o objemu 1,6 l (76 kW/104 k)
1996
modernizace (lehký facelift a doplnění výbavy), motor o objemu 1,0 l s vyšším výkonem (37 kW/50 k), diesel 1.5 D rovněž s vyšším výkonem (43 kW/58 k)
1998
třídveřová verze 1.6 S16 (87 kW/118 k)
2000
ukončení dovozu do ČR
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama