Gothic - Jak já to vidím!

8. listopadu 2007 v 20:10 | Já |  Gothic
Ani nevím proč vlastně píšu tenhle článek, ale faktem je, že první, co mě napadne, když se řekne Goth či Gothic je tolerance. Pro každého znamená Goth/Gothic něco jiného. A ještě než se pustíte do čtení, přečtěte si prosím poučný obrázek v této rubrice, lépe pak pochopíte probíranou látku ;-)
Takže hezky popořadě. Goth neznamená v přeneseném smyslu na člověka, že takový člověk musí mít nutně zálibu v ubližování sobě samému či okolí, uctívání satana, oblékání černého oblečení, líčení se bílým make-upem, kreslení si kolem očí černé linky, posloucháním Marilyna Mansona bo jak se to píše, utápění se v depresích apod... Ano jsou případy, jaké jsem nyní uvedl, ale rozhodně takoví nejsou všichni Goth lidičkové, jak mají zaškatulkované davy... Já Gothiky dělím na několik odlišných skupin a zde je také uvádím:
1. Zamindrákování puberťáci aneb "Pozor na mě, já jsem Karel - těžkej Goth!"
2. Uplně normální lidičkové zlaté střední cesty, řekněme "Goth/Gothic People"
3. "Goth/Gothic People konzervativnější povahy"
1. skupina se vyznačuje tím, že jsou to většinou dospívající puberťáci, kteří z hecu oblíknou černé hadry, nalíčí se nabílo, na krk si pověsí řetízek s přívěskem žiletky, či 20cm kříž, egyptský ankh či satanistický pentagram apod. Následně jim dělá velmi dobře, když můžou svým kamarádům oznámit, že právě oni jsou těžkejma Goth. Můžou provokovat jakkoliv okolí nebo vykládat jaké mají "velmi těžké deprese" bo, že si asi podříznou z toho všeho žíly apod. V podstatě jen chtějí, aby si jich okolí všímalo a s opravdovým směrem Goth nemají vůbec nic společného.
2. skupina jsou ti opravdoví Goth a na nic si už nehrají. Většinou zapadnou mezi ostatní lidi a ani si možná neuvědomíte, že kolem vás nějací takoví jsou a věřte mi, že jsou! Jak říkám,na veřejnosti se chovají uplně normálně a vypadaj uplně normálně. Třeba víc nosí černé oblečení nebo nosí nějaké přívěsky podle toho čemu věří, ale víc u nich neuvidíte. Nepoznáte mnohdy ani že mají nějaké problémy v soukromí či deprese (ne že bych tím chtěl říci, že deprese jsou u Goth people nutností), protože většina se jich o problémech baví jen s lidmi, kterým mohou 100% důvěřovat a to bývají mnohdy pouze jiní Goth a před vámi se budou usmívat a vy nic nepoznáte. Někteří toho taky třeba míň namluví, ale to je tak vše. Chodí pařit s kamarády na dízu apod.... prostě uplně normální lidi... na veřejnosti...
3. skupina jsou již ti konzervativní Gothikové (jednoho takového dobře znám a vím teda o čem asi tak píšu), kteří už nosí již zmiňované černé oblečení, můžou si líčit bílým make-upem obličeje apod...a je jim uplně jedno jak se na ně dívá okolí...Většinou na sebe nijak jinak (krom oblečení) neupozorňují, bývají uzavřenější, ale stále platí, že 99% jich nikomu neublíží, ani mouše... Jestli jsem zmínil deprese u předchozí skupiny, tak tihle o nich mluví opravdu jen s jinými Gothiky...a taky už klidně ventilují psychickou bolest tou fyzickou, ale ne všichni... Nikdy nemůžeme zařadit lidi do předem vymezených škatulek... Většinou jsou jejich deprese fakt šílené... a jsou i tací, kteří nakonec najdou klid až ve vlastní smrti, ale nikdo nemůže říci přesné procento, jen říkáme, že takoví jsou.
No to bychom měli.... takže teď okrajové další oblasti....
Hudba je u každého človíčka jiná preferovaná. takže najdete gothiky, co poslouchají Gothic ,rock ,punk, pop, metal, hip-hop, rap, elektronickou hudbu, vážnou hudbu, různé tradiční jako třeba irské.... No prostě na co si vzpomenete. Gothic hudbu poslouchají více ti konzervativní, ale můžou samozřejmě i Goth people z naší 2. světové skupiny :-)
Víra je u každého gothika jiná. Někdo je ateista, křesťan, gnostik.... někdo vyznává novopohanství, wiccu či různá přírodní náboženství nebo dokonce stará egyptská náboženství. Najdou se i satanisté a ti co se hlásí k upírství, ale je jich méně a jsou to většinou zase ti konzervativci:-) u 2. světové platí většinou ateismus, křesťanství či nějaký druh pohanství. Dále se gothikové zajímají mnohdy o magii, okultismus a různé spirituální nauky...V každém případě je mezi gothiky, hodně věřících
Zájmy má každý individuální a tak je to i u gothiků, většina má oblíbenej svůj sloh, pochopitelně gothický :-), páč tenhle sloh má fakt duši... a ve starých gothických chrámech cítíte opravdu sílu a vyzařování energie či bázlivou úctu. Myslím, že rádi kreslí pouze za použití tužky, rádi skládají různé básně, či píšou povídky když se jim chce...mnohdy takové nějaké smutnější či hororové, ve kterých se vyskytují tajupná místa, duchové, andělé, vlkodlaci, upíři...a další nadpřirozené bytosti. Mnoho goth lidiček má taková tajuplná místa rádo - zříceniny hradů, hřbitovy, různé rozvaliny, lesy apod... Mnoho gothiků má rádo také tzv "goth obrázky" a každý je bezpečně pozná. Nemusí jít ovšem jen nutně o zakrvácené obrázky...jde taky o obrázky andělů, různých tajuplných míst, nádherná zátiší přírody, kostely, hřbitovy či taky o zamilované obrázky nebo dokonce akty...
Tak a co nám z toho všeho v konečném závěru vyplynulo? No přece to, že Goth je styl života, a hlavně to jak se chováte a uvažujete a co máte v hlavě a ne většinou jako ti puberťáci nebo lidi co si na Goth jen hrají a myslí si, že Gothic je módní vlna nebo chtějí být zajímaví.
Tak takhle to já Agarwaen vidím! a je to jen můj názor, který není z nikama opsaný. V případě kritiky mi klidně napište, budu rád a klidně to s vámi proberu i na ajsku.
Copyright Agarwaen 8.11.2007 :-)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kypar!s Kypar!s | 23. března 2008 v 15:13 | Reagovat

Teda, já čumim.... Tak tohle je opravdu.... úžasné.... Sem nesmírně ráda, že konečně někdo to vidí realisticky a dokáže o tom takhle nádherně napsat! Se vším, naprosto se vším souhlasím, nemohu nic vytknout a vzdávám holt - je to opravdu naprosto přesné a parádně napsané!!!! Klobouk dolu!!

A díky Ti za realitu :-)

2 Amy Amy | Web | 26. října 2008 v 13:09 | Reagovat

Taky souhlasim!vysvětlil jsi to úplně peckově!smekám!

3 Goth Goth | 3. června 2010 v 22:34 | Reagovat

Super napsane!

4 deathgoth deathgoth | 19. září 2010 v 14:58 | Reagovat

nejnej

5 Petite Morte Petite Morte | E-mail | Web | 7. května 2011 v 19:00 | Reagovat

tento clanok by nebol zly, ale dopisala by som cast o gothickej hudbe - gothic rock, deathrock, pretoze tato hudba gothikov spaja a nie myslenie a citenie kedze to nie je styl zivota...

6 ikat ikat | Web | 22. června 2015 v 11:08 | Reagovat

provident soubezna půjčka :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama