Templáři - stručná historie

21. listopadu 2007 v 10:59 | Já |  Rytířství
Za prvé chci říct, že cokoliv, co se týká templářů se velice těžce píše, protože každý má jiný názor. Ale jejich historie se dá shrnout velice stručně.
Oficiální název řádu založeného v roce 1118 francouzským šlechticem Huguesem de Payens jakožto ozbrojený doprovod poutníků do Svaté země zněl Chudí rytíři Krista a Šalamounova chrámu. Prvních devět let jich bylo pouze devět. Poté se, ale řád otevřel nově příchozím a již záhy se ustavil jako významná síla hrající důležitou roli nejen na Středním východě, ale v celé Evropě.
Po uznání řádu se vydal Hugo de Payens na cestu po Evropě, aby získal od králů a šlechticů půdu a peníze. V roce 1129 navštívil Anglii, kde založil první templářské sídlo v této zemi - na místě, kde se dnes nachází stanice metra Holborn.
Podobně jako všichni ostatní mniši odpřisáhli i templáři, že budou žít v chudobě, cudnosti, a poslušnosti. Současně ale slíbili, že použijí své meče proti všem nepřátelům Krista, pokud to bude zapotřebí. Obraz templářů je neodmyslitelně spojen s křížovými výpravami, jejichž cílem bylo vyrvat Jeruzalém z rukou nevěřících a udržet jej.
V roce 1128 koncil v Troyes oficiálně uznal templáře za náboženský a vojenský řád. Hlavním protagonistou stojícím v pozadí tohoto úspěchu byl Bernard z Clairvaux (hlava cisterciáckého řádu), který byl později prohlášen za svatého.
Bernard ve skutečnosti napsal templářské stanovy, jež si můžete v trubrice rytířství přečíst také. Stanovy byly založené na podobném dokumentu cisterciáckého řádu. Jeden z jeho chráněnců později jako papež Inocent II. rozhodl, že templáři budou napříště odpovědni pouze papeži.
Hugo de Payens, vévoda z Champagne, věnoval sv. Bernardovi půdu v Clairvaux, kde Bernard vybudoval svou "klášterní říši". Příznačné je, že první z devíti templářů André de Montbard byl Bernardovým strýcem. Existuje domněnka, že templáři a cisterciáci spolupracovali na základě předem připraveného plánu s cílem získat moc nad veškerým křesťanstvem. Tento plán ale nevyšel.
Je těžké uvést cokoli, co by při líčení prestiže a finanční moci templářů v době, kdy jejich vliv v Evropě dosáhl vrcholu, nevyznělo jako přehánění. Jen sotva by se v Evropě našlo místo požívající pověst civilizačníhö centra, kde by templáři neměli základnu. Společně s tím tak jejich říše nabývala na velikosti a jak rostla arogance řádu, začaly se kalit vztahy templářů s církevními i světskými hlavami států.
Bohatství templářů částečně vyplývalo z jejich stanov, neboť všichni noví členové museli odevzdat veškerý svůj majetek. Současně templáři získali značný majetek prostřednictvím finančních a pozemkových darů z rukou králů a šlechty. Jejich truhly brzy přetékaly. Na neposledním místě zásluhou značné finanční vychytralosti, jejíž zásluhou se z nich stali první mezinárodně působící bankéři. V krátké době působil název "Chudí rytíři" jako pouhý trik, třebaže řádoví členové řádu zůstávali opravdu chudí.
Kromě oslnivého bohatství se templáři proslavili svým válečnickým uměním a odvahou v boji - v některých okamžicích jdoucím až za hranice bezhlavého risku. V bitvách se řídili pouze vlastními pravidly. Měli například zakázáno vzdát sepokud nepřátelká přesila nedosahovala poměru 3:1 a i v takovém případě musel rozkaz k ústupu svolení velitele. Ve své době fungovali jako jednotky zvláštního nasazení - elitní oddíly s Bohem (a penězi) na své straně.
Přes sebevětší snahu templářů však Svatou zemi ovládli kousek po kousku Saracéni. Roku 1291 padlo i poslední křesťanské město a přístavní pevnost Akkon. Templářům nyní nezbývalo nic jiného než se opět vrátit do Evropy a plánovat případné tažení za novým získáním ztracených území. Tato myšlenka, ale nenašla mezi panovníky žádoucí ohlas. Hlavní důvod pro existenci templářů tudíž přestal existovat. Přišli o dosavadní náplň činnosti, ale i nadále zůstali bohatí a zpupní. Mnozí je nenáviděli, neboť nemuseli platit daně. Jejich věrnost navíc náležela jen papeži.
Roku 1307 nadešla chvíle nevyhnutellného pádu řádu z výsluní. Tehdy všemocný francouzský král Filip Sličný začak se souhlasem papeže (který měl obrazně řečeno v kapse) připravovat akci vedoucí k likvidaci templářů. Královi šlechtičtí zástupci posléze obdrželi v pátek 13. října 1307 tajné rozkazy, ke shromažďování a zatýkání templářů, aby se pak ve vězení mnozí dočkali mučení a mnozí také upálení.
Tak zní historie templářů, jak ji podává většina historických prací zabývající se tímto tématem. Celé líčení končí konstatováním; že toho dávného dne byl celý řád zlikovidován a templáři byli doslova smeteni a bavždy vymazáni z povrchu zemského.
K tomu je třeba poznamenat, že tohle tvrzení není ani vzdáleně podobné pravdě.
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 zambo zambo | E-mail | 3. června 2008 v 19:10 | Reagovat

Zdravím Vás. Rád bych se dozvěděl více o templářích. Kde se mohu obrátit ? Kdo mi poradí ? Je nějaký spolek , který se templáři zabývá ? Předem děkuji. Zambo

2 Rytíř na bílém koni Rytíř na bílém koni | 23. července 2008 v 1:30 | Reagovat

Je pravda, že smeteni a vymazáni z povrchu zemského rytíři templu nebyli, protože po zrušení řádu dožili mnozí rytíři templu v templářských domech jako penzisti. Měli možnost vstoupit i do ostatních řádů. V Čechách, Moravě a Slezsku přecházeli templáři především k johanitům, svým rivalům, ale měli možnost odejít i do civilu. Templáři na Pyrejenském poloostrově zase vstupovali do místních řádů jako byli především rytíři z Montesy a řád rytířů Krista založeným portugalským králem Dinizem. Právě tyto dva řády byli zformovány hodně z bývalích templářů a templářského majetku na Pyrenejském poloostrově, který jako jediný neměl připadnout johanitům neboli rytířům sv. Jana (později známým jako maltézským rytířům). Zrušení templářského řádu ale povolovalo přechod i k jiným řádům, jako byli například augustiniáni. Bohužel, jsou i nějaké zmínky o tom, že někteří templáři po zrušení řádu se uchýlili do kriminálního života loupežníků. Takže řád templářských rytířů byl sice zrušen, ale jeho členové nebyli do jednoho vyvražděni. Nesmíme také zapomenout na fakt, že k mučení a i následnému upalování templářů došlo pouze ve Francii, zatímco v ostatních zemích Evropy se s templáři nakládalo mnohem shovívavěji.

3 Petr Petr | E-mail | 21. června 2009 v 23:21 | Reagovat

Pokud by si někdo chtěl udělat představu o procesu s templáři,táhnoucím se několik let,od jejich obvinění až ke zrušení řádu(ne však z důvodu,že by vznesená obvinění byla pravdivá,ale na příkaz papeže,který rozhodl,že takto poskvrněný řad již nemůže plnit svou funkci)a o poměrech ve středověké Francii a křesťanství,ať si přečte knihu od Ernest Sommer "Templáři".

4 Emerich Emerich | E-mail | 14. listopadu 2009 v 11:23 | Reagovat

Pokud se Ti to stále ještě nepodařilo, napiš mi - mohu Ti poradit.
                        Emerich

5 Emerich Emerich | E-mail | 14. listopadu 2009 v 11:27 | Reagovat

Omlouvám se za nenasměrování předešlého odkazu - byl pro Zamba, který neví, jak se s Templáři spojit... Ale klidně se obraťte kdokoliv

6 vitek vitek | E-mail | 17. dubna 2012 v 17:18 | Reagovat

V České mzemi dojde k občanské válce!
Všichni češi by se mněli vybavit zbraněmi jinak je rusáci větnamci čínani ukrajinci bulhaři negři a jiná přistěhovalské verbež vyvraždí.

7 Jirka Jirka | E-mail | 6. února 2014 v 15:28 | Reagovat

Velmi se zajímám o pravdivé informace o Templářském řádu rád bych se spojil s někým kdo mi poradí nějakou literaturu o tomto řádu.Nehledám žádné pohádky,ale seriozní knihy.

[2]:

8 Josef Josef | E-mail | 14. května 2014 v 21:19 | Reagovat

Máš-li zájem historii i současnost Řádu, dej mi vědět na mail. Josef

9 Luboš Luboš | E-mail | 5. ledna 2015 v 14:09 | Reagovat

Existuje ještě dnes nějaké hnutí, které opravdu funguje a i v dnešní době propaguje tehdejší hodnoty?

10 Tomáš Tomáš | E-mail | 1. února 2015 v 17:48 | Reagovat

Je možné se spojit s členy řádu?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama